Βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας (Παροχή Πρώτων Βοηθειών)

Ο Σύλλογος διδασκόντων του Δημοτικού σχολείου Αθικίων στη συνεδρίασή του που αφορούσε τον προγραμματισμό δραστηριοτήτων αποφάσισε την πραγματοποίηση ενός σεμιναρίου σχετικά με την ενημέρωση μας για την παροχή πρώτων βοηθειών, δίνοντας μάλιστα προτεραιότητα και βαρύτητα στη συγκεκριμένη θεματική. (Πρακτικό 3ο/7-9-2012). Μετά από τις απαραίτητες ενέργειες .......τα καταφέραμε!!!

Έτσι με ιδιαίτερη επιτυχία διεξήχθη  τις ημέρες Δευτέρα-Τρίτη-Τετάρτη, 3, 4 και 5 Δεκεμβρίου 2012 στο 7/Θ Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αθικίων, το βιωματικό σεμινάριο με θέμα: «Παροχή Πρώτων Βοηθειών, Αντιμετώπιση  Λοιμωδών Νοσημάτων, Φαρμακείο, Βασικές αρχές Υγιεινής» υπό την αιγίδα  της Διευθύντριας του Γενικού Νοσοκομείου Κορίνθου κ. Μ. Σαρίδη, των νοσηλευτών κ. Μ. Ρεκλείτη και Γ. Τζιτζίκου καθώς και της κ. Αγγελικής Ταγκάλου, Σχολικής Συμβούλου της 2ης εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ν. Κορινθίας. Οι θεματικές που αναπτύχθηκαν ήταν οι εξής:

Φαρμακείο σχολείου (Μ.  Σαρίδη, RN, MSc, PhD, Διευθύντρια ΝΥ, Γ.Ν.Κορίνθου), Βασικές Πρώτες Βοήθειες (Μ. Ρεκλείτη, MSc, Νοσηλεύτρια Γ.Ν. Κορίνθου) και  Νοσήματα και βασική υγιεινή στο σχολείο (Γ. Τζιτζίκος, MSc, Νοσηλευτής Γ.Ν. Κορίνθου).

Το σεμινάριο παρακολούθησαν  οι εκπαιδευτικοί των  σχολείων της 4ης ομάδας Περιφερειών  σχολικών μονάδων. (Αγίου Βασιλείου, Αθικίων, Κλένιας, Σολομού, Χιλιομοδίου). Στο σεμινάριο παρευρέθησαν η Σχολική Σύμβουλος 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ν. Κορινθίας Δρ. Αγγελική Ταγκάλου και ο υπεύθυνος  Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Φώτης Τσοχαντάρης, τους οποίους και ευχαριστούμε.

IMG 1747IMG 1750IMG 1751IMG 1753