Ψηφιακό Σχολείο

psifiako-sxoleio

Το  «Ψηφιακό  Σχολείο»  είναι  ένα  σύνολο  δράσεων  που  στοχεύουν  στην  επιτυχή  ένταξη  και ενσωμάτωση  των  Τεχνολογιών  Πληροφορίας  &  Επικοινωνιών  στην καθημερινή  εκπαιδευτική πρακτική στο σχολείο. Το «Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο» αποτελεί έναν από τους πέντε άξονες  δράσεων  του  Ψηφιακού  Σχολείου. Η  ενίσχυση  του  εξοπλισμού  των  σχολείων  με  τους διαδραστικούς  πίνακες  και  τα  φορητά  εργαστήρια  υπολογιστών,  η  επιμόρφωση  των εκπαιδευτικών,  η  ηλεκτρονική  διοίκηση  της  εκπαίδευσης  και  οι  οριζόντιες  υποστηρικτικές δράσεις είναι οι άλλοι τέσσερις άξονες δράσεων που συνθέτουν το «Ψηφιακό Σχολείο».

Το Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο του Ψηφιακού Σχολείου Η  κεντρική  σελίδα  για  το ψηφιακό  εκπαιδευτικό  περιεχόμενο  της  Πρωτοβάθμιας  και Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης βρίσκεται στη  διεύθυνση http://dschool.edu.gr. Μέσω  της  σελίδας αυτής  μπορείτε  να  πλοηγηθείτε  στις βασικές ψηφιακές υπηρεσίες  του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων  για  το  ψηφιακό  εκπαιδευτικό  περιεχόμενο  της  Πρωτοβάθμιας  και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Περισσότερες πληροφορίες στην εγκύκλιο.