Τάξη Β1 Αριθμοί-Στόχοι στα Μαθηματικά

Β1?Μαθηματικά: Αριθμοί?Στόχοι
Υπεύθυνη Τμήματος: Μαρία Παπαδά

Το νέο πρόγραμμα σπουδών για το μάθημα των Μαθηματικών προτείνει την παρακάτω δραστηριότητα για την κατανόηση των μαθησιακών στόχων του Μαθήματος 10 από το Βιβλίο Μαθηματικών Β? τάξης και εμείς δεν χάσαμε ευκαιρία για μαθηματικό παιχνίδι!!!

Υλικά: αριθμοκάρτες 0 - 9 , ατομικά πινακάκια με 2 στήλες (Δεκάδων και Μονάδων)

Διαδικασία: Ο εκπαιδευτικός προτείνει έναν αριθμό ? στόχο. Κάθε μαθητής επιλέγει και τοποθετεί ψηφία στο πινακάκι με τις δύο στήλες έτσι ώστε ο αριθμός που θα προκύψει να είναι ο μεγαλύτερος δυνατός ή ο μικρότερος δυνατός ή ο πιο κοντινός στον αριθμό στόχο που έχει βάλει ο δάσκαλος.

Παραλλαγές: Με τις δοσμένες κάρτες οι μαθητές κατασκευάζουν:

-          τον αριθμό που είναι πιο κοντά στις 3 εκατοντάδες κ.ο.κ.

-          τον αριθμό που είναι ανάμεσα στον αριθμό.....και τον αριθμό...

Εμείς παίξαμε και με μια ακόμα παραλλαγή: Χωριστήκαμε σε ομάδες των δύο ατόμων και κάθε ζευγάρι που δημιουργήθηκε έπρεπε να βρει τον συνδυασμό μιας πρόσθεσης ή μιας αφαίρεσης που θα έφτανε στον αριθμό στόχο.

Στοχεύσαμε, παίξαμε, μάθαμε και γελάσαμε!!!

2_
exofillo