Επίσκεψη στο Δημαρχείο

dimarxeio1

Την Παρασκευή 12 Οκτωβρίου του 2012 οι μαθητές της Γ΄ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος και της Ευέλικτης Ζώνης επισκέφτηκαν με τη διευθύντριά τους κ. Αναστασία Γκιόκα και τη δασκάλα τους κ. Παναγιώτα Κώρου το Δημαρχείο του χωριού τους. Το κτίριο βρίσκεται απέναντι από το σχολείο, κοντά στην κεντρική πλατεία και την εκκλησία, στο κέντρο του χωριού.

Εκεί συνάντησαν τον εκπρόσωπο του Δήμου κ. Πέτρο Λέκκα ο οποίος τους μίλησε για τη διαδικασία των εκλογών και τις αρμοδιότητες του δημάρχου και των δημοτικών συμβούλων, ενώ οι υπάλληλοι του δήμου τους ξενάγησαν στο κτίριο του Δημαρχείου (γραφεία, αρχείο, αποθήκες κ.ά). Οι μαθητές διατύπωσαν διάφορα ερωτήματα, αλλά και έθεσαν και τα δικά τους αιτήματα σχετικά με την καθαριότητα του σχολείου και του χωριού τους. Ζήτησαν να τοποθετηθούν περισσότεροι κάδοι στο χώρο του σχολείου, να επισκευαστούν τα παγκάκια και η τσουλήθρα, να κοπούν τα κλαδιά των δέντρων που ακουμπούν σε καλώδια της ΔΕΗ, αλλά και να καθαριστεί και να βαφτεί το Λαογραφικό Μουσείο που στεγάζεται στο χώρο του σχολείου, ώστε να γίνει το Λαογραφικό Μουσείο μια αίθουσα λειτουργική-χρηστική για τους μαθητές του σχολείου.  Στόχος είναι να γνωρίσουν και να σεβαστούν την πολιτιστική κληρονομιά του τόπου τους.

Ο κ. Λέκκας Πέτρος, αφού άκουσε τα αιτήματα των παιδιών, υποσχέθηκε ότι θα προσπαθήσει να πραγματοποιήσει ο Δήμος όσα είναι δυνατόν. Αναμένουμε τις ενέργειες του Δήμου και ευχόμαστε να υλοποιηθεί μέρος των αιτημάτων, για να έχουν οι μαθητές την ικανοποίηση ότι εισακούγονται «οι φωνές τους» και ότι η συμμετοχή τους είναι εποικοδομητική  σε θέματα που αφορούν  το κοινό καλό του τόπου τους.

dimarxeio2dimarxeio3