ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΨΩΜΙ

ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΨΩΜΙ
   Τάξη: Γ΄
                                 Εκπαιδευτικός: Κώρου Παναγιώτα

Εμείς οι μαθητές της Γ΄ τάξης, στα πλαίσια του προγράμματος για το ψωμί, γράψαμε το δικό μας παραμύθι για το ψωμί και ύστερα το εικονογραφήσαμε. Αν θέλετε μπορείτε κι εσείς να το διαβάσετε?.

«Ο γέρος , η γριά και το ψωμί»

Ήτανε μια φορά ένας γέρος και μια γριά που ζούσανε σε μια φτωχική καλύβα.

Ήταν καλοί άνθρωποι αλλά φτωχοί.

Μια μέρα ο γέρος αποφάσισε να πάει στο χωράφι για να μαζέψει στάρι και να φτιάξει ψωμί.

Για κακή του τύχη έσπασε το πόδι του και δε μπόρεσε να μαζέψει το σιτάρι. Ο γέρος και η γριά δεν είχαν να φάνε ψωμί.

Οι μέρες περνούσαν κι η γριά αποφάσισε να πάει να θερίσει και να πάει το σιτάρι στο μύλο. Ευτυχώς εκείνη την ώρα περνούσε ο βασιλιάς, είδε τη γριά στο χωράφι, τη λυπήθηκε και αποφάσισε να τη βοηθήσει.

Πήρε το γέρο και τη γριά στο παλάτι του, τους έκανε αυλικούς του και από τότε ο γέρος και η γριά είχαν όσο ψωμί ήθελαν.

Κι έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!!!

Από τους μαθητές της Γ΄ Τάξης