Τάξη Δ, Αγγλικά, Saint Patrick's Day, 17 Μαρτίου

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ταμπάκη Κατερίνα, ΠΕ06

Με τους μαθητές της Δ' συζητήσαμε για την ημέρα του Αγίου Πατρίκιου, προστάτη της Ιρλανδίας, ο οποίος είναι σημαντικός γιατί διέδωσε το Χριστιανισμό σε αυτήν τη χώρα. Η 17η Μαρτίου, ημέρα του θανάτου του, έχει καθιερωθεί ως επίσημη αργία προς τιμήν του. Η συγκεκριμένη μέρα γιορτάζεται με παρελάσεις, κέφι και χορό. Τα παιδιά ντυμένα στα πράσινα ψάχνουν για τριφύλλια (Shamrocks) ή κυνηγούν το άπιαστο leprechaun, ένα ξωτικό που σύμφωνα με Ιρλανδικό μύθο είναι τυχερό γιατί ανακάλυψε ένα καζάνι με χρυσό στην άκρη ενός ουράνιου τόξου. Με τους μαθητές φτιάξαμε οδηγίες για το κυνήγι πράσινων αντικειμένων, ζωγραφίσαμε το leprechaun και ακούσαμε το παραδοσιακό Ιρλανδικό τραγούδι «Wolfe Tones-Wearing OF The Green»αναλύoντας τους στίχους (lyrics)

1_n
2_n