Τάξη Ε΄, Τα δικά μας χριστουγεννιάτικα στολίδια

Τα δικά μας χριστουγεννιάτικα στολίδια
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τσακούμη Αντιγόνη

Η γιορτή των Χριστουγέννων είναι συνδεδεμένη σε μεγάλο βαθμό με το χριστουγεννιάτικο δέντρο και αυτό με τη σειρά του με τα? στολίδια! Για το λόγο αυτό αποφασίσαμε με τους μαθητές της Ε΄ τάξης, τα Χριστούγεννα αυτά να φτιάξουμε τα δικά μας στολίδια!! Όμως θα μας ρωτήσετε όπως είναι επόμενο? «από τι υλικό; Με πηλό;» «Όχι, όχι!». Εντάξει δεν θα σας κρατήσουμε άλλο σε αγωνία? Τα στολίδια μας είναι φτιαγμένα από αλατοζύμη!! Τα στολίδια από αλοτοζύμη είναι απλά στην κατασκευή τους, στεγνώνουν χωρίς να χρειάζονται φούρνο και το ?. κυριότερο κατασκευάζονται από υλικά που όλοι έχουμε στην κουζίνα μας!! Λοιπόν ας μην χάνουμε άλλο καιρό! Χαρτί και μολύβι και? φύγαμε!!

Υλικά(Για 1 δόση αλατοζύμης, 15-20 στολίδια)

1 κούπα αλεύρι

1 κούπα αλάτι

½ κούπα νερό

Αφού λοιπόν γίνει το ζύμωμα, αυτό που μένει είναι ο σχηματισμός των στολιδιών ο οποίος έγινε από καλούπια (κουπάτ) που μας δάνεισαν. Αφού έγιναν οι σχηματισμοί τα αφήσουμε να στεγνώσουν για μία με δύο ημέρες και επιτέλους ήρθε η ώρα για το στόλισμα..των στολιδιών!!

Έχοντας ο κάθε μαθητής/τρια στην κατοχή του από 2 στολίδια αλατοζύμης,  μία καμπάνα και ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο άρχισε να το στολίζει όπως ήθελε. Αρχικά τοποθέτησε κόλλα, στη συνέχεια πούλιες διαφορετικών χρωμάτων και στο τέλος? τι άλλο από χρυσόσκονη για να ολοκληρωθεί το παραμύθι! Το ίδιο έγινε για κάθε πλευρά, την οποία κάθε φορά αφήναμε να στεγνώσει. Στο τέλος μία όμορφη κόκκινη κορδέλα τοποθετήθηκε για το κρέμασμα και ? ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ με υγεία και χαρά από εμάς, τους μαθητές, τις μαθήτριες και τη δασκάλα της Ε΄ τάξης!

Επιμέλεια: Αντιγόνη Τσακούμη