Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στην Στ΄

«Λέμε όχι στον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό»

Τάξη: Στ΄ (Φεβρουάριος 2020)

Οι μαθητές της Στ΄  τάξης με τις εκπαιδευτικούς κ. Κώρου Παναγιώτα, κ. Ουλή Βασιλική, κ.Σαμαρά Δωριάννα και τη βοήθεια της υπεύθυνης της πληροφορικής κ. Μπαρέκα   Μαρία στις 11/2/2020 αφιέρωσαν την ημέρα στην Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Χωρίστηκαν σε ομάδες και έφτιαξαν τις δικές τους παρουσιάσεις.

1η Ομάδα: «Διαδικτυακός Εκφοβισμός»

Διδασκάλου Θεμιστοκλής, Δρίτσας Επαμεινώνδας, Παπαδάς Ευάγγελος

2η Ομάδα: «Λέμε όχι στο Σχολικό και Διαδικτυακό Εκφοβισμό»

Καραθανάση Ναταλία, Κορίλλη Μαρία-Ελένη, Μπέιντο Ιωάννα, Λέκκα

Μαγδαληνή, Ραντίτσα Κανέλλα

Έλαβαν με αυτές μέρος στο διαγωνισμό που διοργανώνει η Ολυμπιακή εκεχειρία σε συνεργασία με το British Council με θέμα: «Λέμε όχι στον σχολικό και διαδικτυακό εκφοβισμό».

Στόχος του διαγωνισμού: Ο διαγωνισμός έχει στόχο να αναδείξει τα ιδανικά και τις αξίες του Ολυμπισμού και της Ολυμπιακής Εκεχειρίας, και πώς αυτές βοηθούν στην επίλυση διαφορών και γενικότερα στην ανάπτυξη μιας φιλειρηνικής κουλτούρας. Επιπλέον, έχει σκοπό να βοηθήσει τους μαθητές να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και δεξιότητες παρουσίασης των ιδεών τους.

Καλή επιτυχία στα παιδιά της Στ΄!

bullying-4378156_640-web