ΠΑΡΘΕΝΩΝΑΣ: ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΛΟ

Στα πλαίσια του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων-πολιτιστικά θέματα του τρέχοντος σχολικού έτους 2012-2013, τα παιδιά της ΣΤ? τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αθικίων μαζί με το δάσκαλό τους Λεβεντόπουλο Βαγγέλη ασχολήθηκαν με τον Παρθενώνα στις ώρες της Ευέλικτης ζώνης. Τα παιδιά, τα οποία εργάστηκαν σε ομάδες, ασχολήθηκαν τόσο με την κατασκευή της μακέτας του Παρθενώνα όσο και με την συλλογή πληροφοριών για το Εθνικό μας σύμβολο. Σκοπός του προγράμματος ήταν η γνωριμία με την πολιτιστική μας κληρονομιά και η κατανόηση των βασικών στοιχείων της αρχιτεκτονικής και της ζωγραφικής της συγκεκριμένης περιόδου. Ακόμη έγινε αναφορά στο ιστορικό της κλοπής των μαρμάρων, τον τόπο παραμονής τους καθώς και τις αλλαγές του χώρου στο πέρασμα των χρόνων. Το τελικό αποτέλεσμα ενθουσίασε πάρα πολύ τα παιδιά και θεωρώ πως εμπεδώθηκαν οι αρχικοί στόχοι του προγράμματος.

Επιμέλεια: Βαγγέλης Λεβεντόπουλος