ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΑΠΑΝΤΟΥΝ - Ποιο το νόημα της Τσικνοπέμπτης; Τι γνωρίζω για την περίοδο της Αποκριάς;

Την Τσικνοπέμπτη τσικνίζουμε. Τις Απόκριες ντυνόμαστε μασκαράδες. Θα βγούμε βόλτα στο χωριό με άρματα. Θα αρχίσει η νηστεία.

Ψήνουμε πολλά κρέατα ?μπριζόλες, κοκορέτσι- Προετοιμαζόμαστε για τη Μεγάλη Σαρακοστή και για το Πάσχα.

Τσικνίζουμε με μπριζόλες, παΐδάκια, μπιφτέκια, γουρουνοπούλα. Η εβδομάδα του Τελώνη και του Φαρισαίου, του Ασώτου και της Τυρινής κλείνουν με την Καθαρά Δευτέρα. Προετοιμαζόμαστε με νηστεία για το Πάσχα.

Σε όλη την Ελλάδα γίνονται καρναβάλια, φορούν στολές και σατιρίζουν τη πολιτική ή αναπαριστούν μύθους και άλλα.

Την Τσικνοπέμπτη μαζεύονται συγγενείς και φίλοι και ψήνουν κρέας? πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τη Σαρακοστή.

Την Καθαρά Δευτέρα πετάμε χαρταετούς, γίνονται καρναβάλια, έρχεται το Πάσχα και η Άνοιξη!! Το μεγαλύτερο καρναβάλι στην Ελλάδα γίνεται στην Πάτρα.

Στο χωριό μας γίνεται το αθικιώτικο καρναβάλι. Είναι πολύ ωραία!

Με εντυπωσιάζει η κ. Σαρακοστή που εικονίζεται με κλειστό στόμα και 7 πόδια.

Την τσικνοπέμπτη μυρίζει όλο το χωριό τσίκνα ?η μυρωδιά του κρέατος- και μου αρέσει πολύ. Την περίοδο της Αποκριάς κάνουμε πλάκες, χαβαλέ, γελάμε όλοι μαζί. Την Καθαρά Δευτέρα τρώμε λαγάνα και χαλβά.

Παλιότερα γιορτάζαμε την Τσικνοπέμπτη και στο σχολείο. Ψήναμε σουβλάκια. Αυτό το έζησα μία φορά, μόνο στην Πρώτη Δημοτικού!

Οι γονείς μου μου έχουν πει πώς η τσικνοπέμπτη «επινοήθηκε» από τους κτηνοτρόφους και χοιροτρόφους για να καταναλώνονται πολλά κρέατα και να μην έχουν πολλά την περίοδο της νηστείας. Η περίοδος της Αποκριάς ανοίγει και κλείνει με το Τριώδιο, ένα βιβλίο της Εκκλησίας που περιέχει ψαλμούς. Μετά την Καθαρά Δευτέρα αρχίζει η νηστεία του Πάσχα.

ΤΑΞΗ ΣΤ΄                                                                                                                  Αθίκια, 20/2/2014

Αυτή/Αυτός είμαι. Γράψτε κατακόρυφα το όνομά σας και βρείτε για κάθε γράμμα ένα επίθετο που σας ταιριάζει.

tsiknopempti

1tsi