ΣΤ΄ Τάξη, Μαθαίνω για την Ειρήνη 16-12-2016

Τάξη ΣΤ΄: Πρόγραμμα Unicef, Σχολεία Υπερασπιστές των παιδιών, 16-12-2015
Υπεύθυνοι παρουσίασης: Ιωάννα Οικονόμου, Ευάγγελος Σενής
Θέμα: Μαθαίνω για την Ειρήνη-Γράφω το δικό μου ποίημα για την ειρήνη.
Πώς θα περιέγραφες τον πόλεμο αν είχε μορφή;

Μαζί με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης αποφασίσαμε να αλλάξουμε ρόλους. Να γίνουν αυτοί δάσκαλοι κι εγώ συμμαθήτριά τους. Έτσι κι έγινε. Η Ιωάννα και ο Βαγγέλης δέχτηκαν να μας μιλήσουν για την ειρήνη από ?? την έδρα.

Πορεία μαθήματος:

Η κ. Ιωάννα μας ρώτησε: «Τι σημαίνει για τον καθένα από σας η λέξη «ειρήνη;»

Απαντήσαμε: να έχεις φίλους, όχι πόνο, ηρεμία, να αγαπάμε τους εχθρούς, να αγαπάς όλους τους ανθρώπους, να αγαπάς τον πλησίον σου, όχι πόλεμος, όχι τσακωμός, όχι βία, πρόοδος, ανάπτυξη, ευτυχία, γέλιο, χαρά, σχολεία, δουλειά?

Τι είναι λοιπόν ειρήνη (Η κ. Ιωάννα μας έδωσε τον ορισμό), τον οποίο και εξηγήσαμε.

Στη συνέχεια φτιάξαμε το σήμα της ειρήνης.

Η κ. Ιωάννα ζήτησε να της πούμε χώρες όπου δεν υπάρχει ειρήνη.

Στη συνέχεια μας ζήτησε να γράψουμε μια παράγραφο για την ειρήνη, να τη ζωγραφίσουμε όπως τη φανταζόμαστε και να προτείνουμε τρόπους για να επικρατήσει.

Γράψαμε ποιήματα για την Ειρήνη και ζωγραφίσαμε τον πόλεμο, όπως τον φαντάζεται ο καθένας.

Σε όλη τη διάρκεια την επίβλεψη είχαν οι δύο διδάσκοντες. Ο κ. Βαγγέλης συγκέντρωσε τις εργασίες μας, που μας παραδόθηκαν βαθμολογημένες.

Ήταν μια ωραία εμπειρία, όπως είπαν οι ίδιοι οι μαθητές και ζήτησαν να επαναληφθεί!

Γράφω για την ειρήνη

il fullxfull.238082552example-web.jpgil fullxfull.238082552