Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Η Σταχτομαζώχτρα»

«Η Σταχτομαζώχτρα» του Αλ. Παπαδιαμάντη

Οι μαθητές των Β΄ και Ε1΄ τάξεων με τις εκπαιδευτικούς κ. Γκουργιώτη Αικατερίνη και κ. Στραβοκώστα Δέσποινα στα πλαίσια του προγράμματος για τον Αλέξανδρο Παπαδιαμάντη παρακολούθησαν την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου 2019 τη θεατρική παράσταση «Η Σταχτομαζώχτρα» από το θίασο ΑΔΡΑΧΤΙ στο θέατρο ΤΡΙΑΝΟΝ.Πρόκειται για μία «επετειακή» παράσταση καθώς συμπληρώνονται 130 χρόνια (1889-2019) από τη πρώτη δημοσίευση του εξαιρετικού διηγήματος από τον ίδιο τον συγγραφέα. Ένα έργο «διαμαντάκι», μέσα από τον πλούτο της Ελληνικής λογοτεχνίας και της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, που περιλαμβάνεται σταθερά από πολλών χρόνων στα Ελληνικά σχολικά βιβλία….

Γνώρισαν με αυτό τον τρόπο οι μαθητές μας καλύτερα τη ζωή και το έργο του σημαντικού αυτού Έλληνα συγγραφέα….

738d4cfca208fd24c93e01c555c7f6b6_M