Η Β και η Ε τάξη στο ΚΠΕ Σικυωνίων, στο Αστεροσκοπείο και στο Κρυονέρι, 19-10-2016

Οι μαθητές της Β και Ε τάξης επισκέφθηκαν το ΚΠΕ Σικυωνίων και παρακολούθησαν το πρόγραμμα: «Στη βρύση στην Κρυόβρυση που ναι το Κρυονέρι»

Εντυπώσεις από την Ε? τάξη

Από τις αντιδράσεις των παιδιών κατά τη διάρκεια της εκδρομής φαίνεται να τους άρεσε η εκδρομή αυτή και ιδιαίτερα η επαφή τους με τη φύση. Το συμπέρασμα αυτό φαίνεται να επιβεβαιώνεται και από τη γραπτή έκφραση των εντυπώσεών τους όταν τους ζητήθηκε. Συγκεκριμένα θα αναφερθούν κάποιες εκφράσεις των παιδιών όπως αυτές διατυπώθηκαν από τα ίδια τα παιδιά:

«Μου άρεσε το ωραίο ποταμάκι που είχε και πολλά δέντρα».

«Εγώ εντυπωσιάστηκα από τις πηγές, από το αστεροσκοπείο και το πανέμορφο δάσος που ήταν σκέτος παράδεισος».

«Μου άρεσε πάρα πολύ στο δάσος στο Κρυονέρι. Ήταν σαν παραμύθι. Ήταν υπέροχα, μου άρεσε αυτή η εκδρομή».

«Μου άρεσε γενικά όλο το πρόγραμμα αλλά πιο πολύ οι βρύσες που βρήκαμε στο δάσος και που πεζοπορήσαμε, μου άρεσε το αστεροσκοπείο και κατόπιν όλο το δάσος».

«Μου άρεσε πολύ η κάτω πηγή, δηλαδή τα νερά, τα πλατάνια και ο καθαρός αέρας. Τα μονοπάτια επίσης ήταν υπέροχα».

Υπεύθυνη: Τσακούμη Αντιγόνη

Εντυπώσεις από την Β? τάξη

Το φθινόπωρο έφτασε και τι πιο όμορφο από έναν περίπατο σε φθινοπωρινό τοπίο ανάμεσα σε ξερά και κιτρινισμένα φύλλα ακολουθώντας το μονοπάτι που οδηγεί στη Κάτω Βρύση του χωριού Κρυονέρι Κορινθίας με συντροφιά τoν ήχο του νερού.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν με το παραμυθένιο τοπίο, τη διαδρομή μέσα στα  δέντρα και τα φυτά της εξοχής, τα νερά που σχημάτιζαν μικρά αυλάκια και τη φιλοξενία των υπευθύνων του ΚΠΕ Σικυωνίων που τους κέρασαν κολατσιό, τους έμαθαν τον κύκλο του νερού και τις συνήθειες των παλιών κατοίκων του χωριού που σχετίζονταν με το νερό, όπως το πλύσιμο των ρούχων και το νεροκουβάλημα. Φυσικά θα πρέπει να αναφέρουμε και τη  μικρή μας στάση στο Αστεροσκοπείο Κρυονερίου και την έκπληξη που νιώσαμε όταν είδαμε ότι με το πάτημα ενός κουμπιού η θολωτή στέγη περιστρέφεται!!!!

Σε αυτήν την εκδρομή ζήσαμε μια περιπέτεια. Είδαμε βρύσες, ποταμάκια, πηγές με νερό?

Περπατήσαμε σε πλακόστρωτα μονοπάτια

Είδαμε πολλά λουλούδια και δέντρα, όπως καρυδιές, ροδακινιές, λεύκες?

Νιώθω πολύ ωραία

Θέλω να ξαναπάω