"Το τραγούδι της Γης"-Θεατρική παράσταση για παιδιά

Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου οι περισσότεροι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση "Το τραγούδι της Γης" από το Λώτινο Ήλιο στο 4ο Λύκειο Κορίνθου.

Λίγα λόγια για την παράσταση

Η θεατρική τέχνη συνεργάζεται αρμονικά με τα σύγχρονα τεχνολογικά μέσα (video art) για τη δημιουργία μιας θεατρικής εμπειρίας. που ευαισθητοποιεί τα παιδιά και αφυπνίζει την οικολογική τους συνείδηση με βιωματικό τρόπο.Διευρύνει τα συναισθήματά τους σε ένα κύκλο, που αγκαλιάζει όλα τα πλάσματα της γης, προτάσσοντας το "εμείς" αντί του "εγώ".

Βοηθάει τα παιδιά να καταλάβουν ότι κάθε τους δράση έχει άμεσο αντίκτυπο στο περιβάλλον και τα καθιστά υπεύθυνα και συνειδητά άτομα στη διαχείριση των φυσικών πόρων.

Απόλυτα συντονισμένη με το ρυθμό της παιδικής φαντασίας και δημιουργικότητας, η παράσταση συνεπαίρνει τα παιδιά, κερδίζοντάς τα από την πρώτη στιγμή, με το χιούμορ, το σφρίγος και τις εκπλήξεις της.

Το βλέμμα τους ταξιδεύει πάνω στη σκηνή με τις επιβλητικές μάσκες, τα κοστούμια και τις πολύχρωμες σκιές που εξάπτουν τη φαντασία.

Πηγή: http://lotinosilios.gr/parastasi.php?lang=gr&id=56

lotinosilios
Ύστερα από την επίσκεψη οι Υπεύθυνοι του έργου μας έστειλαν το παρακάτω μήνυμα:

Λώτινος Ήλιος-Πολιτιστικές Δραστηριότητες

Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε την παράστασή μας «Το Τραγούδι της Γης». Με αφορμή την παράσταση δημιουργήσαμε ένα σχέδιο μαθήματος αφιερωμένο στην Οικολογία, το οποίο μπορεί να αποτελέσει βοήθημα τόσο για τους εκπαιδευτικούς, όσο και για τους γονείς. Αποτελείται από προτάσεις για συζήτηση, σταυρόλεξα, πειράματα, αινίγματα και πολλά παιχνίδια, με γνώμονα πάντοτε την ευαισθητοποίηση των παιδιών στα θέματα του Περιβάλλοντος. Το σχέδιο μαθήματος μπορείτε να το βρείτε στο site μας (lotinosiolios.gr) στο πεδίο blog πατώντας δεξιά πάνω στο pdf και να το κατεβάσετε.

Ο σύνδεσμος είναι: ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές!!!!