Τάξη ΣΤ΄, Συνεργασία με το Ειδικό σχολείο για την υλοποίηση δραστηριότητας με θέμα «Τα συναισθήματα», 24-05-2017

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Παναγιώτης Τσιαμάκης
Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αθικίων και  του Ειδικού Σχολείου, οι οποίοι αποφοιτούν συναντήθηκαν και μίλησαν για τα συναισθήματα.

Σκοπός:

Να κατανοήσουν οι μαθητές ότι όλα τα συναισθήματα (θετικά και αρνητικά)  είναι φυσιολογικά.

Το ίδιο ερέθισμα προκαλεί διαφορετικά συναισθήματα σε κάθε άτομο και τέλος

Να αντιληφθούν ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι αντίδρασης σε κάποιο συναίσθημα αλλά κάποιοι από αυτούς καλό είναι να αποφεύγονται.

Στάδιο: 1ο . Διαδικασία γνωριμίας

Η ομάδα σχημάτισε έναν κύκλο. Η ψυχολόγος κρατώντας ένα κουβάρι, συστήθηκε και ανέφερε κάτι που την ευχαριστεί. Τέλος, αφού κράτησε την άκρη του νήματος, πέταξε το κουβάρι σε κάποιον μαθητή ζητώντας από αυτόν να κάνει το ίδιο. Η διαδικασία ολοκληρώθηκε αφού συστήθηκαν όλοι.

Στάδιο: 2ο. Το δέντρο των συναισθημάτων

Ζητήθηκε από τους μαθητές να καταγράψουν ή να σχεδιάσουν σε κομμάτι χαρτόνι τα συναισθήματα  που τους προκαλεί η αποφοίτηση τους από το Δημοτικό και η φοίτησή τους στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα. Τα χαρτονάκια αυτά τα κολλήσαμε σ' ένα δέντρο που είχαμε σχεδιάσει και το ονομάσαμε τοΔέντρο των Συναισθημάτων.Στη συνέχεια, τα διαβάσαμε και ακολούθησε σύντομη συζήτηση με αφορμή τις σκέψεις και τα συναισθήματα που δημιουργούνται στα παιδιά, από αυτό το γεγονός.

Τέλος ο Γιάννης της Δ΄ τάξης που ήταν μαζί  μάς διασκέδασε παίζοντας  με το μπουζούκι του γνωστά μουσικά κομμάτια (το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας, τα ματόκλαδά σου λάμπουν και μια δική του σύνθεση). Όλοι τον συνεχάρηκαν και τον καταχειροκρότησαν.

Αυτή η επίσκεψη ήταν για όλους μας μια αξέχαστη υπέροχη εμπειρία!!

Επιμέλεια σύνταξης: Ιωάννα Τσαβαλιά, Κοινωνική Λειτουργός

Σας ευχαριστούμε κι ευχόμαστε Καλή δύναμη στο έργο σας!!

Στην επιστροφή οι μαθητές αποτύπωσαν γραπτά τις εντυπώσεις τους από αυτήν τη συνεργασία

Οι εντυπώσεις των μαθητών