Ανακοίνωση για το Χαμόγελο του Παιδιού

Κόρινθος 6-12-2012

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ                                                Αρθ.πρωτ.45

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Κολοκοτρώνη  52,  201 00  Κόρινθος

Εmail: daskkorneo@gmail.com

Προς τα μέλη μας

Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης  των Σχολείων της Κορινθίας

Συνάδελφοι, υπάρχει άμεση ανάγκη ανάληψης κοινωνικής  δράσης για να  υπερασπιστούμε τις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες ,τις ζωές μας, την κοινότητά μας, την αξιοπρέπεια και την ελευθερία μας, απέναντι σε αυτούς που καταστρέφουν το παρόν και το μέλλον μας. Η αλληλεγγύη είναι απαραίτητη σε έναν τέτοιο αγώνα για   να μείνουμε όλοι «όρθιοι» με το κεφάλι ψηλά. Το Δ.Σ. του συλλόγου  αποφάσισε για τρίτη χρονιά να στηρίξει το χαμόγελο του παιδιού γιατί εκτός από τα σπίτια φιλοξενίας προσφέρει τις υποστηρικτικές του υπηρεσίες σε ένα μεγάλο αριθμό οικογενειών  που δεν μπορούν να καλύψουν ούτε τα στοιχειώδη για τα παιδιά τους ? ο οποίος αυξάνεται δραματικά και σήμερα ξεπερνά τις 9.000!

Έχοντας την βεβαιότητα ότι θα ευαισθητοποιήσετε τα παιδιά και τους γονείς προτείνουμε εβδομάδα δράσης  συλλογής τροφίμων και άλλων ειδών από 10 Δεκεμβρίου έως 14 Δεκεμβρίου

ΥΓ. Στα  σχολεία που θα μαζέψετε  μεγάλες ποσότητες μπορείτε να επικοινωνήσετε με τα μελή του Δ.Σ. για να στείλουμε μεταφορικό μέσο (το μεταφορικό μέσο του χαμόγελου θα είναι στη διάθεση μας όλη την εβδομάδα εκτός της Παρασκευής που θα είναι στα γραφεία του συλλόγου)

ΥΓ. Από τις 12.00π.μ.  την Παρασκευή θα είναι ανοικτά τα γραφεία μας για να παραλάβουμε τα δέματα από τα υπόλοιπα σχολεία .

Υ. Γ. Για να σας διευκολύνουμε σας ετοιμάσαμε ένα σχέδιο ανακοίνωσης, συμπληρώστε την ήμερα και την ημερομηνία  .

Για το Δ.Σ.

Η   ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                      Ο Γ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

Γκριντζιά Καίτη                                                          Τσολακίδης Ηλίας

xamogelopaidiou

Αγαπητοί γονείς και παιδιά

Τα σχολεία του νομού μας δείχνοντας για άλλη μια φορά έμπρακτη αλληλεγγύη αποφάσισαν να συγκεντρώσουν για τα παιδιά του χαμόγελου του παιδιού  τα παρακάτω είδη:

·            Σακούλες σκουπιδιών μαύρες μεγάλες

·            Σακούλες σκουπιδιών μπλε

·            Αλουμινόχαρτο

·            Κουτιά μεγάλα αποθήκευσης διάφανα

·            Απορυπαντικά πλυντηρίου πιάτων-

·            Τραπεζομάντηλα πλαστικά

·            Αντιψειρικά σπρέι και χτενάκια

·            Νερό για το σίδερο

·            Απλώστρες

·            Σκούπες ?σφουγγαρίστρες επαγγελματικές

·            Γάντια μιας χρήσης

·            Καθαριστικά παντός τύπου

·            Μπαταρίες διαφόρων ειδών

·            Τυρί του τόστ

·            Πάριζα για τόστ

·            Βούτυρο για ψωμί

·            Μοσχάρι

·            Κιμά - Μπριζόλες

·            Κορν Φλέικς

·            Κρουασάν

·            Διάφορα τυριά (κεφαλοτύρι, μυζήθρες)

·            Καλαμαράκια

·            Πίτες για σουβλάκια

Ας στήσουμε όλοι μαζί μια αλυσίδα αγάπης για να δώσουμε την διάσταση που πρέπει στο μήνυμα των Χριστουγέννων. Ευχαριστούμε και είμαστε σίγουροι ότι θα ανταποκριθείτε σε αυτήν την πράξη στήριξης των ευάλωτων κοινωνικών ομάδων. Θα σας παρακαλούσαμε να τα συγκεντρώσουμε μέχρι την????????.      το πρωί  ??.. Δεκεμβρίου στο χώρο του σχολείου.

Ευχαριστούμε

Ο Δ/ΝΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ