silogos ka8igitwn

Η επικοινωνία στην οικογένεια

Με αφορμή την καθιέρωση της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Βίας στο Σχολείο (6η Μαρτίου) ο Σύλλογος διδασκόντων αποφάσισε την υλοποίηση βιωματικών σεμιναρίων σε γονείς και μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων από υπεύθυνους φορείς των ΚΕΣΥΠ και ΣΣΝ. (Πρακτικό 15ο/26-2-2013).Τα σεμινάρια πραγματοποιήθηκαν στις 11 και 12 Μαρτίου 2013.

Υπεύθυνοι ομιλητές ήταν οι: κ.κ. Σοφία Σμυρνή,.Αικ. Κοιλάδη και Αγγελική Κυριάκου

way

Κέντρα Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού - ΚΕ.ΣΥ.Π.

Τα Κέντρα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού - ΚΕ.ΣΥ.Π. ιδρύθηκαν βάσει του Νόμου 2525/97 και οργανώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας σε συνεργασία με τον Τομέα ΣΕΠ του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Λειτουργούν ΚΕ.ΣΥ.Π. στις έδρες των Νομών της χώρας. Συνολικά λειτουργούν 68 Κέντρα σε όλη τη χώρα. Παρέχουν υπηρεσίες εκπαιδευτικής και επαγγελματικής συμβουλευτικής και πληροφόρησης σε όλους τους νέους μέχρι 25 ετών και στους γονείς τους, καθώς και στήριξη των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν τον ΣΕΠ στα σχολεία τους, σε ατομική ή ομαδική βάση, σε θέματα εκπαιδευτικής και επαγγελματικής σταδιοδρομίας. Είναι στελεχωμένα με τον/τους Υπεύθυνο/ους Συμβουλευτικής Επαγγελματικού Προσανατολισμού και τον Ειδικό Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης και διαθέτουν βιβλιοθήκη με βιβλία και πληροφοριακό υλικό σχετικά με τον ΣΕΠ.

hold

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

O Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων αποτελεί θεσμό του Υπουργείου Παιδείας από το 1990. Υπάγεται διοικητικά στην αρμοδιότητα της οικείας Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευσης,  ενώ την εποπτεία και το γενικό συντονισμό του έργου του έχει η Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης του Υπουργείου Παιδείας. Αποτελεί δομή/υπηρεσία σχετική με τις ψυχοκοινωνικές ανάγκες όλων των εμπλεκομένων μελών της σχολικής κοινότητας της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και έχει ως έργο την ψυχοκοινωνική στήριξη των μελών των σχολικών μονάδων (εγκύκλιος υπ? αριθμόν 67504/Γ7/25-06-07). Αναλυτικότερα ορισμένες από τις αρμοδιότητες του Συμβουλευτικού Σταθμού περιλαμβάνουν, τον εντοπισμό, τη διάγνωση, τη βραχεία ψυχολογική παρέμβαση και την παραπομπή  σε δημόσιους φορείς ψυχικής υγείας εκείνων των μαθητών που χρειάζονται ιδιαίτερη υποστήριξη, τη Συμβουλευτική των Γονέων,την ευαισθητοποίηση της ευρύτερης κοινότητας σε θέματα αγωγής υγείας, μέσα από τη διοργάνωση ομιλιών, ημερίδων, δραστηριοτήτων ή τη διανομή υλικού,την εφαρμογή, στήριξη και παρακολούθηση Προγραμμάτων αγωγής υγείας για τους μαθητές.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

HPIM1648