silogos ka8igitwn

«Σύνταξη εσωτερικού κανονισμού Δημοτικού Σχολείου Αθικίων για τη διαχείριση σεισμικού κινδύνου κατά το σχολ. έτος 2016-17»

«Σύνταξη εσωτερικού κανονισμού Δημοτικού Σχολείου Αθικίων  για τη διαχείριση σεισμικού κινδύνου κατά το σχολ. έτος 2016-17»

«Σύνταξη εσωτερικού κανονισμού σχολικών μονάδων  για τη διαχείριση σεισμικού κινδύνου κατά το σχολ. έτος 2016-17»

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αφού έλαβε υπόψη του τους σχετικούς νόμους, εγκυκλίους τη σχετική εισήγηση της Διευθύντριας  και τη διαλογική συζήτηση που  ακολούθησε  για τα  τιθέμενα ζητήματα - η διευθέτηση των οποίων  αποσκοπεί στην εύρυθμη  και απρόσκοπτη λειτουργία της Σχολικής Μονάδας

αποφάσισε ομόφωνα τα παρακάτω

«Σύνταξη εσωτερικού κανονισμού σχολικών μονάδων  για τη διαχείριση σεισμικού κινδύνου »

Πιο συγκεκριμένα και σύμφωνα  με το ανωτέρω έγγραφο  το συνταχθέν σχέδιο περιλαμβάνει τους παρακάτω άξονες:

Α.  Σύνταξη Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης για Σεισμό

Β. Διοργάνωση Ασκήσεων Ετοιμότητας για Σεισμό

Γ. Ενημέρωση Εκπαιδευτικών, Γονέων και Μαθητών

Το συνταχθέν σχέδιο φέρει τον τίτλο ΣΧΕΔΙΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΣΕΙΣΜΙΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΙΚΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ. Στα Παραρτήματα υπάρχει απεικόνιση του σχεδίου του ισογείου,  του ημιυπογείου, του χώρου καταφυγής με τις κατάλληλες σημάνσεις για την καλύτερη εμπέδωση του σχεδίου. Το πλήρες κείμενο με τις κατευθυντήριες οδηγίες είναι  προσαρτημένο στο τέλος  του υπάρχοντος πρακτικού και σε ηλεκτρονικό αρχείο.

Για το σκοπό αυτό  συντάχθηκε το παρόν  πρακτικό και αφού διαβάστηκε μεγαλόφωνα, καθώς και Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη διαχείριση σεισμικού κινδύνου στο Δημοτικό Σχολείο Αθικίων Κορινθίας βεβαιώνεται και υπογράφεται  όπως ακολουθεί. (Πρακτικό 9ο / 30-09-2016)

Η Δ/ντρια του Σχολείου                      Το διδακτικό προσωπικό

Μνημόνιο Ενεργειών