ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΚΕΡΑΜΕΙΚΗΣ

Αγαπημένο μου ημερολόγιο,

Θέλω να σου πω για μια όμορφη επίσκεψη που έκανα με το σχολείο μου στην Αθήνα σε ένα εργαστήριο κεραμεικής-αγγειοπλαστικής, στις 15 Φεβρουαρίου 2013, ημέρα Παρασκευή. Είχα μεγάλη αγωνία και χαρά να επισκεφτώ έναν τέτοιο χώρο γιατί μου αρέσουν πολύ τα έργα κεραμεικής τέχνης. Καθώς φτάσαμε στο εργαστήριο ανεβήκαμε πάνω για να δούμε και να θαυμάσουμε τα διάφορα έργα αγγειοπλαστικής και κεραμεικής τέχνης που υπήρχαν εκεί. Οι υπεύθυνοι του εργαστηρίου μας εξηγούσαν τον τρόπο με τον οποίο δημιουργούμε τέτοια όμορφα έργα. Παρακολουθούσα με μεγάλη προσοχή αυτά που μας έλεγαν, γιατί ήταν πολύ ενδιαφέροντα. Μια κυρία μας πρότεινε να ζωγραφίσουμε κι εμείς τα παιδιά. Με μεγάλη μου χαρά εγώ και οι συμμαθητές μου πήραμε από ένα πιάτο που επάνω ήταν σχεδιασμένος ένας Κένταυρος. Χρησιμοποιήσαμε τα πινέλα και τα χρώματα και με τις συμβουλές της υπεύθυνης ζωγραφίσαμε κι εμείς αυτό το όμορφο έργο κεραμεικής. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από πού κατάφερα να φτιάξω μόνος μου. Όταν έφτασε η ώρα της επιστροφής όλα τα παιδιά μαζί με τους δασκάλους τους αποχαιρετήσαμε τους κυρίους και τις κυρίες που μας υποδέχτηκαν και μας έμαθαν χρήσιμα πράγματα για τα έργα κεραμικής-αγγειοπλαστικής. ΄Ηταν μια επίσκεψη που θα μου μείνει αξέχαστη και που θα ήθελα και πάλι να ξαναπάω!!

Χ. Κ., μαθητής Γ΄ τάξης

HPIM1587