Πρόγραμμα ΟΔΠ Μαθαίνω τους κανόνες στο σχολείο μου

Μαθαίνω τους κανόνες  στο σχολείο μου

Επιμέλεια: Υπεύθυνοι Ομάδων Δράσης Πρόληψης

Στις 30 Σεπτεμβρίου της νέας σχολικής χρονιάς  οι υπεύθυνοι των Ομάδων Δράσης Πρόληψης  έθεσαν στο  Σύλλογο Διδασκόντων την πρόταση υλοποίησης  προγράμματος  με τον τίτλο «Μαθαίνω τους κανόνες  στο σχολείο μου», καθώς κρίνεται απαραίτητη η συνεννόηση των εκπαιδευτικών για κοινή αντιμετώπιση  καθημερινών συμβάντων στο σχολείο (συγκρούσεις παιδιών, χρήση τουαλέτας, συμπεριφορά στα διαλείμματα, σε χώρους επίσκεψης κ.ά). Η ανάγκη τοποθέτησης ορίων και κανόνων  στην έναρξη της σχολικής  χρονιάς  είναι σημαντική για τους μικρούς μαθητές που έρχονται για πρώτη φορά στο σχολείο, αλλά και για τους μεγαλύτερους  ως υπενθύμιση. Το Πρόγραμμα περιελάμβανε τις παρακάτω θεματικές:

Σωστή και καλή συμπεριφορά σημαίνει?

Συμπεριφορά την ώρα του διαλείμματος

Σχέσεις με τους συμμαθητές

Συμπεριφορά στις συγκεντρώσεις, εκδηλώσεις, εκδρομές..

Παιδαγωγικά μέτρα αντιμετώπισης μη αποδεκτής συμπεριφοράς (Κανονισμοί ΥΠ)

Οι κανόνες προέκυψαν  μέσα από βιωματικές καταστάσεις προβληματισμού, συζητήσεις, δραστηριότητες. Είναι οι πιο βασικοί, λίγοι με σύντομη και περιεκτική μορφή και επισημαίνουν τις προσδοκώμενες  συμπεριφορές  στους μαθητές. Παρουσιάστηκαν ανά θεματική ενότητα από τους εκπαιδευτικούς όλων των τάξεων.

Ζητούμενο είναι η εμπέδωση των κανόνων συμπεριφοράς. Επισημαίνουμε και προβάλουμε  τις συμπεριφορές των παιδιών που ακολουθούν τους κανόνες και αγνοούμε τις αρνητικές.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε τυπικά στη διάρκεια του α΄ τριμήνου. Είναι ουσιαστικά σε ισχύ στη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς.

Επιμέλεια: Οι Υπεύθυνοι ΟΔΠ

Simple Picture Slideshow:
No images found in folder /unitswww2/unitswww23/kor/dim-athik/dimathik/public_html/images/2015-2016/ekdilwseis/odpkanones