Τάξη ΣΤ΄, Μετάβαση στο Γυμνάσιο, 19-04-2016

Τάξη ΣΤ΄Πρόγραμμα Μετάβασης στο Γυμνάσιο
 Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αικατερίνη Γκουργιώτη

Την Τρίτη 19 Απριλίου οι μαθητές της ΣΤ΄ παρακολούθησαν και πήραν ενεργό μέρος στο πρόγραμμα του σχολείου με τίτλο « Μετάβαση των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης στο Γυμνάσιο Αθικίων».

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και ξεναγηθούν στο χώρο του νέου σχολείου στο οποίο θα φοιτούν από την καινούρια σχολική χρονιά. Εκεί αφού καλοδέχτηκε τα παιδιά ο  Γυμνασιάρχης του σχολείου δίνοντας τους ορισμένες γενικές πληροφορίες στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις αίθουσες όλου του σχολείου και ήρθαν σε επαφή με  όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους του κτιρίου. Περισσότερη ώρα όμως αφιερώθηκε από τον καθηγητή της Πληροφορικής καθώς και τον καθηγητή της Φυσικής που δέχτηκαν τους μαθητές στα αντίστοιχα εργαστήρια τους και τους μίλησαν για το μάθημα της Φυσικής-Χημείας και Πληροφορικής.

Μετά το καλωσόρισμα και τα κεράσματα που συνόδεψαν την επίσκεψη των μαθητών μας στο Γυμνάσιο, τα παιδιά πήραν το δρόμο της επιστροφής για το Δημοτικό σχολείο. Εκεί το πρόγραμμα συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη της κ. Αλεβίζου, Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ Κορινθίας, η οποία ενημέρωσε τα παιδιά σχετικά με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν στο Γυμνάσιο, τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου, τον τρόπο βαθμολογίας και τον υπολογισμό του Μ.Ο των μαθημάτων καθώς και τις εξετάσεις στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

Οι  μαθητές ωφελήθηκαν πολύ από την υλοποίηση του προγράμματος και αυτό που κράτησαν ως τελικό μήνυμα είναι ότι πρέπει να εργάζονται χωρίς άγχος και τίποτα δεν είναι δύσκολο αν είναι συγκεντρωμένοι και έχουν όρεξη για μάθηση.

Καλή φοίτηση στο Γυμνάσιο!

Επιμέλεια: Αικατερίνη Γκουργιώτη

gym