Αγώνες «ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ» Δημοτικών Σχολείων Κορινθίας σχ. έτ. 2015-2016

Το Δημοτικό σχολείο Αθικίων συμμετείχε και φέτος στους αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ στο ποδόσφαιρο και στο στίβο (δρόμος 1000μ)

Έρευνες έχουν αποδείξει ότι με την ενεργό και ισότιμη συμμετοχή όλων των παιδιών στις αθλοπαιδιές προωθείται η ανάπτυξη της «κουλτούρας της συμμετοχής σε αθλήματα», κινητικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και ηθικών συμπεριφορών με στόχο τον περιορισμό ανεπιθύμητων φαινομένων, όπως η βία, η αποτυχία και η σχολική αδιαφορία, με απώτερο στόχο την προώθηση της δια βίου άσκησης.

Οι μαθητές κατανοούν το νόημα της αθλητικής συμμετοχής πιο ολοκληρωμένα, αναπτύσσουν κοινωνικές δεξιότητες, επιλύουν προβλήματα, καλλιεργούν τη δέουσα συμπεριφορά του αθλητή, βελτιώνουν την αυτοπεποίθηση και αυτοεικόνα τους.

Προκήρυξη αγώνων «ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ» ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Δημοτικών Σχολείων Κορινθίας σχ. έτους 2015-2016
Προκήρυξη αγώνων «ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ» Στίβου ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ Σχολείων Κορινθίας Σχ. Έτους 2015-16
ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ     1ος Όμιλος
ΑΠΟΤΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΑθλοΠΑΙΔΕΙΆΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ     2ος Όμιλος