Θέατρο στο σχολείο μας, Γλυκά με λύπη και χαρά

Η ζωή είναι γλυκιά!!! Και με λύπη μα και χαρά, τις καλές στιγμές κρατάμε και τις άσχημες ξεχνάμε.

Γλυκά με λύπη και χαρά στο σχολείο μας, 12-12-2016

Μία θεατρική παράσταση που κινείται στο χώρο των συναισθημάτων. Μιλάει για τα συναισθήματα με ήρωες των κλασικών παραμυθιών όπως δεν τους έχουμε δει ποτέ. Η παράσταση παρουσιάζει το ταξίδι μέσα από τη χαρά, τη λύπη, το θυμό, το φόβο, τη ζήλεια και την αγάπη δείχνοντας το ταξίδι και την αλλαγή πορείας μέσα από συνειδητή επιλογή, ώστε να διαλέξουμε τα πιο όμορφα συναισθήματά μας. Η ευαισθησία και η διάθεση προσφοράς μιας κοπέλας μέσα από γλυκά που προσφέρει στους αγαπημένους της και η απόρριψη που νιώθει από αυτούς την ωθεί μεγαλώνοντας ν? αλλάξει χαρακτήρα και να μεταμορφωθεί σε κακή μάγισσα. Ένα τυχαίο γεγονός γίνεται η αφορμή η άσπλαχνη μάγισσα να εξωτερικεύσει το πρόβλημα της απόρριψης που την βασάνιζε από μικρό παιδί. Τότε όλοι γύρω της την βοηθούν και η ίδια γίνεται ευγενική, καλοσυνάτη και χαρούμενη όπως παλιά. Το μήνυμα που περνάει το έργο είναι να μάθουν όλοι οι άνθρωποι μικροί και μεγάλοι, ότι όταν κάτι τους ενοχλεί καλό είναι να το εξωτερικεύουν, γιατί έτσι λυτρώνονται και γίνονται καλύτεροι.

Επιμέλεια: Αικατερίνη Γκουργιώτη

img_1657_1